Notice: Undefined index: HTTP_REFERER in /home/trafiks5/public_html/wp-content/themes/sigortatheme/sigortatheme.theme#archive on line 43
Trafik Sigortası

Yurt Dışı Araç Sigortası Olur mu?

25.Eyl.2018 tarihinde admin yayınladı

Yurt Dışı Araç Sigortası Olur mu?

Yurt dışından Türkiye’ye kendi aracınız ile gelmeyi düşünüyorsanız ve trafikteki çevirmelerde araç sigortanızın ne olacağını düşünüyorsanız, yabancı plakalı araçlar ile özel araç sigortası yaptırarak Türkiye’de de rahat bir şekilde seyahat edebileceğinizi bilmeniz gerekiyor.

Karayollarında yer alan motorlu araçların diğer araçlara verdiği hasarı güvence altına almakta olan sigorta poliçeleri, yabancı ülkelere yapılan girişlerde de geçerli olması için yabancı araç sigortasını temsil etmekte olan Yeşil Kart Uygulaması bulunmaktadır. Bu uygulama Türkiye’de 1 Ocak 1953 tarihinden beri uygulanmaktadır.

Yeşil Kart Sistemi, Türkiye sınırları dışında kalan bölgelerde seyahat etmekte olan araç kullanıcılarının seyahat yaptıkları ülkedeki karşılaşabilecekleri muhtemel kaza risklerini ve zararlarını önlemektedir.

Trafik kazasının yaşandığı ülke fark etmeksizin, karşı tarafa verilen zarar bu sigorta sayesinde karşılanmaktadır. Yeşil kart sahibi olan araç sahipleri, herhangi bir ülkeye seyahat yaparken ayrı bir araç sigortası yapmak zorunda değildirler. Türkiye dışına çıkacak olan araçların güvenceleri için zorunlu trafik sigortasının da yaptırılmış olması gerekiyor.

Yeşil Kart Nasıl Uygulanıyor?

Yeşil kart uygulamasının işleme sokulabilmesi için gittiğiniz ülkede Yeşil Kart Büroları’nın yer alması gerekli. Yeşil kart sigortasına sahip olan araçlar, gittikleri ülkelerde herhangi bir hasar yaşarlarsa, Yeşil Kart Büroları’na başvurabiliyorlar.

Türkiye’de yeşil kart uygulamasını takip eden kurum ise Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu oluyor. Yeşil kart sigortası şeklinde düzenlenen poliçelerin tamamı bu büro adına düzenleniyor.

Bilgi Bankası

En Ucuz Trafik Sigortası Fiyatları

  • 25.Eyl.2018
  • admin
Trafik Sigortası

Güncel Trafik Sigortası Fiyatları 2019

  • 15.Haz.2019
  • Erhan T.
Trafik Sigortası

En Uygun Seyahat Sigortası Fiyatları

  • 21.Haz.2020
  • Erhan T.