Notice: Undefined index: HTTP_REFERER in /home/trafiks5/public_html/wp-content/themes/sigortatheme/sigortatheme.theme#archive on line 43
Bilgi Bankası

Araç Ruhsatı Kaybolduğunda Ne Yapılmalı?

25.Eyl.2018 tarihinde admin yayınladı

Araç Ruhsatı Kaybolduğunda Ne Yapılmalı?

Trafik çevirmeleri olduğu anlarda polislerin ilk sorduğu belgeler arasında ehliyet ve ruhsat belgeleri yer almaktadır. Uzun ya da kısa tüm yolculuklarınızda bu evrakların aracınızda yer alması gereklidir. Ehliyet ve ruhsat kanunlara göre tüm sürücülerin yanında bulundurması zorunlu olan evraklar arasındadır.

Araca ait ruhsat belgesinde araç markası, tipi, rengi, modeli, motoru, muayene numarası gibi bilgilerin yanı sıra TC kimlik numarası, ruhsat sahibinin adı ve soyadı ile birlikte adresi gibi kişisel bilgileri de yer almaktadır. Araca ait bu ruhsat belgesi bazı durumlarda unutulabiliyor veya tamamen kaybedilebiliyor. Bu tür durumlarda ise sürücüler cezai yaptırımlar ile karşılaşıyorlar.

Ruhsat Belgesini Tekrar Çıkartmak için Hangi Evraklar Gerekli?

Aracınıza ait ruhsatınızı kaybettiğiniz zaman ilk yapmanız gereken işlem size en yakın il veya ilçe emniyet müdürlüğüne başvurarak kayıp durumunu bildirmenizdir. Bildiriminizi geç yaparsanız, ruhsatınız başka kişilerin elinde kullanılabilir olacağı için olumsuz birtakım durumlar ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Bu sebeple ruhsat kaybınızı mümkün olan en kısa süre içerisinde bildirmelisiniz.

Gerekli bildirimi yaptıktan sonra, araç ruhsatınızı yeniden çıkartmanız gerekecektir. Araç ruhsatının tekrar çıkartılabilmesi için ise bazı evrakları tekrar hazırlamanız gerekecek. Aracınızın yakın dönemde muayene edilmiş olması ise araç ruhsatının daha kısa sürede çıkmasını sağlayacaktır. Araç muayanesini yaptırmadıysanız muayene sonrasında ruhsat için karakol tutanağı, motor ve genel muayene tespiti ile trafik sigortası yaptırdığınıza dair belgeleri hazırlamanız gerecektir.

Bilgi Bankası

Yıllık Hayat Sigortası Teminatları

  • 25.Haz.2019
  • Erhan T.
Bilgi Bankası

Kimler Yıllık Hayat Sigortası Yaptırabilir?

  • 23.Haz.2019
  • Erhan T.
Bilgi Bankası

Sigorta Sorgulamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • 24.Haz.2019
  • Erhan T.