Trafik Sigortası

İstanbul Trafik Sigortası Fiyatları

01.Tem.2020 tarihinde Erhan T. yayınladı

Karayolları üzerinde araçlarınızın güvence teminatında olması adına, trafik sigortası önemlidir. Zorunlu olduğundan dolayı, her araç sahibinin de mutlaka yaptırması gereken bir sigorta türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Trafik sigortasını yaptırmadığınız zaman, para cezaları ve trafikten men edilme gibi birçok yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz. Üstelik yaşayacağınız bir kaza sonrasında, ödenmesi gereken tüm maddi hasarlarda sigorta şirketleri tarafından karşılanmaya başlanmış olacaktır. Kaza sonrasında meydana gelecek tüm maddi ve manevi zararlarda sigorta şirketleri tarafından karşılanacaktır. Böylece hem maddi hem de manevi anlamda ki yükten kurtulma şansına sahip olacaksınız. Fakat trafik sigortası ile kasko sigortasının birbiriyle karıştırılmaması gerekmektedir. Kasko sigortasında, yaptırmanız için zorlayıcı bir durum yoktur. Kasko sigortasını tercihe bağlı olarak, isteyen kişiler yaptırmış olacaktır.

Ne yazık ki bazı vatandaşlarımız trafik sigortasıyla ilgili umursamaz yaklaşımlar içerisinde olabiliyor. Fakat trafik sigortasını yaptırmadan, ulaşıma çıktığınız zaman ödeyeceğiniz bedellerin çok fazla ağır olacağını söyleyebiliriz. Trafik sigortalarını yaptıracak olan kişileri de ilgilendiren bir konu bulunmaktadır. Onlardan biri de trafik sigortasının her yıl 1 defa olmak kaydıyla yenilenmesi gerekmektedir. Yenilenecek sigortanız içinde ne kadar tutar ödeyecek olduğunuz, sigorta şirketi tarafından yapılacak incelemeler sonrasında belirlenmiş olacaktır. Ülkemizde de trafik sigorta fiyatları, şehre bağlı olarak rakamsal değişikliklere yol açmıştır. İstanbul şehrinde yaşam süren kişilerde ne kadar ödeme yapacak olduklarını merak etmektedir.

İstanbul Trafik Sigortası Fiyatları Nasıl?

İstanbul, zorunlu olarak ödenmesi gereken sigorta fiyatlarında ilk sırada yer almaktadır. Bu sebepten dolayı, İstanbul’da ki araç sahipleri de sigorta ücretlerini diğer şehirlere oranla daha yüksek şekilde ödemek zorunda kalıyor. Özellikle sigorta sektöründe karar verilen tavan fiyat sonrasında, %-5 oranında sigortalarında zamlı şekilde ödenmesi gerekecek. Böylece normalde ödedikleri tutardan daha yüksek şekilde ödeyecekler. Fakat bir yıl içerisinde araç sahiplerinin, aracında hasar olmuş mu, hasarsızlık var mı gibi detaylı şekilde incelemeler de yapılmaya başlanacaktır. 2020 yılında İstanbul’da ki araç sahiplerinin ödeyecek tutara göz atıldığı zaman ise, 792 TL olarak belirlenmiştir. En ucuz trafik sigortasını ödeyecek olan şehirlerin, Hakkâri, Adıyaman, Hatay, Isparta, Kastamonu, Kars, Muğla, Tokat, Uşak, Trabzon, Uşak’ta araç sigorta fiyatları diğer büyük şehirlere oranla daha düşük bedelle ödenmiş olacaktır. 2020 en yüksek trafik sigortasını ödeyecek olan şehrin İstanbul olduğunu söylemek mümkün.

Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalı?

Araç sahibinin kusurlu olacağı tüm kazalarda, meydana gelecek maddi hasar bedelin sigorta şirketleri tarafından ödenmesi için, trafik sigortasının yaptırılması gerekecektir. Yaşanacak olası bir kaza sonrasında, devreye trafik sigortanız girmeye başlayacak. Trafik sigortasının zorunlu olma nedeni, araç sürücü ve üçüncülere karşı olabilecek olumsuzluklara karşı garantileme altına alınmasını sağlar. Kaza da eğer ki, hatalı olursa sigorta şirketiniz tarafından karşılanmaya başlanacaktır. Aracın yeni sahibi olan kişi, prim ödemek zorunda kalmaksızın 15 gün içerisinde sigortanın bedelinin ödenmesi gerekiyor. Kusurlu olduğunuz kazalarda, maddi yükümlülükten trafik sigortası aracılığı ile kurtulmuş olursunuz.

İstanbul trafik sigortası fiyatları bakıldığında da, sigortanızı ödemediğiniz durumda alacağınız maddi yaptırımların daha fazla olacağını söylemek mümkün. Poliçe parasını ödemekten kaçayım derken, iki üç kat daha fazla bedel ödemek zorunda kalabilirsiniz. Eğer ki trafik sigortası ödeme durumu yapmadığınız zaman, %5 oranında gecikmeli bir şekilde sigortanızı ödemek zorunda kalacaksınız. Sigortanızı gününde ödemediğiniz zaman dilimi içerisinde %5 oranında gecikme zammı da uygulanmaya koyulmuş olacaktır. Poliçenizin yenilenme durumu hafta sonuna denk geldiğinde ise, ilk iş gününde ödeme yapmanız gerekmektedir. Gecikme zammı da uygulanmayacaktır.

Bilgi Bankası

Araç Ruhsatı Kaybolduğunda Ne Yapılmalı?

  • 25.Eyl.2018
  • admin
Trafik Sigortası

En Uygun ve Ekonomik Trafik Sigortası Teklifi Al

  • 20.Haz.2020
  • Erhan T.
Trafik Sigortası

Araç Muayenelerinin Trafik Kazalarına Etkileri

  • 25.Eyl.2018
  • admin