Trafik Sigortası

Ankara Trafik Sigortası Fiyatları

27.Haz.2020 tarihinde Erhan T. yayınladı

Trafik sigortası, her şehirdeki araç sahiplerinin yaptırması gereken bir sigorta türüdür. Trafik sigortasının poliçe süresi ise 1 yılı kapsar.  1 yıl sonrasında poliçenizi yeniden yenilemeniz gerekmektedir. Trafik sigortasını yaptırmadığınız zaman ise yaptırımlarla karşı karşıya kalmanıza neden olacaktır. Bu yüzden zorunlu trafik sigortasının mutlaka yaptırılması gerekir. Zorunlu trafik sigortasını yaptıracak olan da fiyatların ne kadar olduğunu merak etmektedir.  Trafik sigortası fiyatlarında her yıl bir artış durumu yaşanmaktadır. Böylece yeni araç satın almak isteyen kişilerde, trafik sigortasında ki son durumu merak ediyor. 2020 yılı Ocak itibariyle de illere göre trafik sigortası fiyatlandırmalarında bir sıralama yapılmıştır. Ankara trafik sigortası fiyatları ne kadar olduğu da, Ankara şehrinde ikamet eden vatandaşları yakından ilgilendiren bir konudur. Genelde sigorta fiyatları, büyük şehirlerde biraz daha yüksek rakamlarda seyretmektedir. Fakat genel itibariyle bir kıyaslama durumu yapıldığında, en yüksek sigorta fiyatı İstanbul’dadır. İstanbul haricinde diğer yüksek sigorta fiyatlarına sahip şehirlerden olan Ankara’da, İstanbul’dan sonra gelmektedir.

Trafik Sigortası Fiyatları Artıyor

Her yıl zorunlu trafik sigortası fiyatlarında bir artış durumu gözlemlenmektedir. Fakat 12 Nisan 2017 senesi itibariyle, zorunlu trafik sigortasına dair tavan fiyat uygulamasına geçilmiştir. Tavan fiyat uygulamasına geçilmesinden sonra ise her yıl, yüzde 1 oranında trafik sigortasında artış durumu yaşanmaktadır.  Genel olarak bir mukayese yapıldığı zaman, önceki seneye oranla biraz daha zamlı sigorta ödenmek zorunda kalınıyor. 24 Ağustos 2017 yılında ise trafik sigortasına yönelik olarak yeni bir düzenleme yapılmıştır. Yapılan düzenleme sonrasında ise yüzde 1 artışlı zam olurken, yüzde 1.5 oranında zam yapılmasına karar kılınmıştır. Ocak 2018 senesine geldiğimiz zaman ise sigortacılar tarafından yapılan talep sonrasında, yüzde 5 oranında ilave zam daha yapılmıştır.

Trafik Sigortası Fiyatları Neye Göre Belirleniyor?

Trafik sigortası fiyatlarının neden kişiden kişiye farklılık göstermiş olduğu merak edilebilir. Bunun nedeni ise araç sahiplerinin bir yıl boyunca araçlarını nasıl kullanıldığına bağlıdır. Bir yıl boyunca hiç kaza yapmayan kişiler daha az trafik sigortası ödeyebiliyor. Fakat hasarlı olan, kaza yapmış olan araç sahiplerinin ise daha zamlı şekilde trafik sigortasını ödemesi istenmektedir. Bunun içindir ki araç sahibi olan sürücülerin, bir yıl içerisinde araçlarını dikkatli şekilde kullanmaları gerekmektedir.

Aracınızla ilgili olarak bir sorun durumu yaşanmadığı taktirde ise daha düşük ücretlerle sigortanızı yeniletmiş olacaksınız. Trafik sigortasında aynı zamanda kademeli bir basamak sistemi yer almaktadır. Basamağın 5. kademesinde yer alan sürücülere yüzde 15’lik bir indirim uygulanır. Basamak 6’daysanız, yüzde 37 indirim fırsatından yararlanmaya başlamış olursunuz. Basamak arttık sıra, sigortanız içinde indirim yapılmaya başlanmış oluyor. Basamağın 7. sırasına geldiğinizde, yüzde 45 indirim hakkından yararlanmaya başlamış oluyorsunuz. Hasar yapma durumu oldukça kademede 1’e doğru bir düşüş durumu da yaşanmaya başlamış oluyor. Eğer ki bir yılın sonunda ise poliçenizi hasarlı şekilde kapatmanız durumunda ise yüzde 50 oranında bir zam uygulanmaya başlanıyor. Böylece bir sonraki sigorta yeniletmeniz önceki ödediğiniz tutarla aynı olmuyor. Bir önceki trafik sigortası içinde ödediğiniz tutarında daha üstünde bir fiyata tekabül ediyor.

Ankara şehrinde de sigorta fiyatlarının nasıl olduğunu öğrenmek istiyorsanız sigorta şirketlerine danışabilirsiniz. Size en uygun şekilde bir trafik sigortası fiyatlandırması çıkartacak olan sigorta şirketlerini de bulabilirsiniz. Sigorta şirketinin yoluna başvurduğunuz zaman ise Ankara trafik sigortası fiyatları konusunda da bilgilendirme yapmış olacaktır. Böylece ne kadar bir poliçe ücreti önünüze sunulacak, teminatlar nelerdir inceleyebilirsiniz.

Trafik Sigortası

Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası

  • 26.Haz.2020
  • Erhan T.
Bilgi Bankası

Araç Sigorta Poliçeleri El Değiştirir mi?

  • 25.Eyl.2018
  • admin
Bilgi Bankası

En Ucuz Trafik Sigortası Fiyatları

  • 25.Eyl.2018
  • admin