Trafik Sigortası

Araç Sigortası Neden Zorunlu?

25.Eyl.2018 tarihinde admin yayınladı

Araç Sigortası Neden Zorunlu?

Günlük hayat içerisinde kaza riskinin en fazla olduğu yerler genelde trafiğe çıktığınız yerler oluyor. Can ve mal güvenliğinize zarar verebilecek çok farklı olaylar ile trafikte karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Bu karşılaşmış olduğunuz risklerin bazılarının önüne geçebilirken, bazılarının ise hiçbir şekilde önüne geçemeyerek, karşı taraftaki araca ya da sürücüye de zarar verebiliyorsunuz.

Bu sebeple 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununca zorunlu olarak yaptırılan trafik sigortaları hayat kurtarıcı olabiliyor. Araç sahiplerinin süresi dolduğu an yenilemesi gereken araç sigortaları, kaza esnasında karşı tarafa vermiş oldukları hasarları da karşılıyor. Türkiye sınırları içerisinde güvence sağlayan bu sigorta türü, karşı tarafta yarattığınız maddi ya da fiziksel hasarları karşılamanız amacıyla yararlanabileceğiniz bir sigorta türüdür.

Hasar Ödemeleri Nasıl Belirleniyor?

Zorunlu trafik sigortası kapsamında hasar ödemelerinde belirlenmiş olan üst limitlerde bulunmaktadır. Araç sigortaları, hasar durumunda karşı tarafın zararını da bu limitler doğrultusunda karşılamaktadır. Trafik sigortalarının limitleri ise zararın büyüklüğüne göre değişkenlik gösterebilmektedir. Araç sigortasının fiyatları ve limitleri de her yıl tekrar güncellenerek araç sahiplerine sunulmaktadır.

Hasarda husurlu olmayan tarafların zor durumda kalmasının önlenmesi, fiziksel ve maddi zararların bütçe zararına yol açmadan karşılanması ve sürücülerin daha dikkatli olarak trafiğe çıkmalarının teşvik edilmesi amacıyla trafik sigortası zorunlu kılınmaktadır. Sağlmış olduğu bu avantajlara rağmen sigortasız olarak araç ile trafiğe çıkmak kanunlar çerçevesinde yasaktır.

Bilgi Bankası

Yeni Satışlarda Trafik Sigortası Neden Zorunlu

  • 25.Eyl.2018
  • admin
Trafik Sigortası

Ankara Trafik Sigortası Fiyatları

  • 27.Haz.2020
  • Erhan T.
Trafik Sigortası

En Uygun Trafik Sigortası Fiyatları Ne Kadar?

  • 09.May.2020
  • Erhan T.