Notice: Undefined index: HTTP_REFERER in /home/trafiks5/public_html/wp-content/themes/sigortatheme/sigortatheme.theme#archive on line 43
Bilgi Bankası

Araç Sigorta Poliçeleri El Değiştirir mi?

25.Eyl.2018 tarihinde admin yayınladı

Araç Sigorta Poliçeleri El Değiştirir mi?

Araç alım satımlarının ülkemizde büyük bir pazara sahip olması aynı zamanda insanların aklında araç sigortalarının satış sonrasında ne olacağı sorusunun da oluşmasına yol açıyor. Araçların sahip oldukları sigortalar iki farklı türdedir. Bunlar; kasko ve zorunlu trafik sigortasıdır. Bu sebeple araç sigorta poliçelerinin el değişimleri iki farklı açıdan ele alınması gereken bir konudur.

Her 2 tip araç sigortasında da araç sahipleri araçlarını sattıktan sonra trafik sigortalarının geçerliliği kalmamaktadır. Trafik sigortası genel şartlarına göre, araç sahipleri satış sonrasında sigorta şirketlerine haber vermekle yükümlüdür. Aracın satıldığına dair sigorta şirketlerine bilgi verilmesi için ortalama 8 gün iş günü kadar süre verilmiştir.

Poliçe Yenileme Süresi Nedir?

Araç satışınız poliçe yenileme döneminde gerçekleştiyse, prim iadesi yapılmaz. Fakat araç satışı trafik sigortasının poliçe kapsamında olduysa, geriye kalan günler hesaplanır ve prim talep edildikten sonra araç sahibine geri ödenir.

Aracı yeni satın almış olan kişinin trafik sigortası poliçesinin sağladığı imkanlardan yararlanabilmesi için süre ise 10 gündür. Aracı satın almış olan kişi 10 günlük süre içerisinde trafik sigortası poliçesini yeniden düzenletmelidir. Zorunlu trafik sigortasının bu bağlamda el değişimi olmadığını söyleyebiliriz. Her durumda bu poliçenin iptal edilmesi gereklidir. Poliçenin düzenlenmesi işlemleri ise aracın yeni sahibinin sorumluluğundadır.

Kaskolu araçlarda ise el değişimi için 15 günlük süre içerisinde sigorta şirketine haber verilmesi gereklidir. 8 iş günü içerisinde de kasko poliçesini feshedebilme hakkına sahip olursunuz.

Bilgi Bankası

Kimler Yıllık Hayat Sigortası Yaptırabilir?

  • 23.Haz.2019
  • Erhan T.
Bilgi Bankası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

  • 24.Haz.2019
  • Erhan T.
Bilgi Bankası

Araç Sigorta Poliçeleri El Değiştirir mi?

  • 25.Eyl.2018
  • admin