Notice: Undefined index: HTTP_REFERER in /home/trafiks5/public_html/wp-content/themes/sigortatheme/sigortatheme.theme#archive on line 43
Trafik Sigortası

Alkollü Araç Kullanırken Yakalandım. Trafik Sigortam işler mi?

20.Şub.2020 tarihinde admin yayınladı

Milyonlarca aracın trafikte hareket halinde olması ve her geçen gün yeni bir aracın trafiğe çıkması kaza risklerini de beraberinde getirmektedir. Elbette kazaların asıl sebebi araç sayısında meydana gelen artış değildir. Aksine artışla beraber trafikte seyreden dikkatsiz ve acemi sürücülerin de artmasıdır.

Kazalar öngörülemezdir. Ancak bazı insan davranışları kazalara davetiye çıkarmaktadır. Haberlerde de sıkça karşılaştığımız alkollü iken direksiyon başına geçen sürücüler trafik kazalarının en büyük sebebi olarak görülür. Peki alkollü iken araç kullanan kimselere trafik sigortası geçerli olur mu? İşte sizlere bu yazımızda bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

Alkollü Araç Kullanmak

Birçok kazanın ana sebebi olarak görülen alkollü araç kullanmanın cezası her yıl artış göstermekte olup idari para cezasının yanı sıra hapis cezası da gündeme gelmiştir. Alkollü iken araç kullandığınız zaman hem kendinizi hem de karşı tarafı riske sokmanız sebebi ile alkollü araç kullananların trafik sigortasından yararlanması mümkün değildir. Alkollü araç kullanırken yakalandığınız ilk seferde para cezası ile kurtulabilirsiniz. Ancak bu andan itibaren belli bir süre işlemeye başlar. Eğer bu süre içinde ikinci kez alkollü araç kullanırken yakalanırsanız hem para cezası ile hem de ehliyetinize el konulması durumu ile karşı karşıya kalırsınız. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için alkollü araç kullanmamaya dikkat ediniz.

Trafik sigortası olası kaza anlarında karşı tarafın hasarını karşılamak amacı ile yapılır. Yani alkollü araç kullanırken yakalandığınızda trafik sigortası size yardımcı olamaz. Ancak yine de trafik sigortası yaptırmak zorunludur. Çünkü trafik sigortası olmadan yakalanırsanız aracınız bağlanır. Ve zorunlu trafik sigortası olmadan size teslim edilmez. Kaskodan farklı olarak sizi değil karşı tarafı koruma işlevi vardır. Kasko şirketleri kendi müşterilerinin zararı ile ilgilenir.

Trafik sigorta primleri her yıl değişiklik göstermektedir. Bu değişiklikler aracın hasar durumu, yaşı,modeli, araç sahibinin ehliyeti ile ilgili olarak artış ya da azalış gösterebilir. Hasar durumu az olan aracın prim bedeli de o ölçüde azalır. Prim bedelleri trafik sigortası işleri ile ilgilenen şirketler tarafından belirlenir. Alkollü araç kullanırken yakalanmanız halinde ise trafik sigortası hiç bir şekilde işlemez.

Trafik Sigortası

Tramer Nedir?

  • 25.Eyl.2018
  • admin
Bilgi Bankası

Araç Sigorta Poliçeleri El Değiştirir mi?

  • 25.Eyl.2018
  • admin
Trafik Sigortası

Yurt Dışı Araç Sigortası Olur mu?

  • 25.Eyl.2018
  • admin