Notice: Undefined index: HTTP_REFERER in /home/trafiks5/public_html/wp-content/themes/sigortatheme/sigortatheme.theme#archive on line 43
Trafik Sigortası

Trafik Sigortası Zaman Aşımı Süresi

25.Eyl.2018 tarihinde admin yayınladı

Trafik Sigortası Zaman Aşımı Süresi

Trafik sigortasının zorunlu olmasının temel sebepleri arasında, kazada sorumlu olmayan tarafın güvence altına alınması bulunmaktadır. Böylelikle tazminat gerektiren durumların yaşanması halinde meydana gelen kayıplar karşılanabilmektedir. Trafik sigortasının kapsadıkları arasında değerlendirilmekte olan zararların karşılanma tutarları ve ödenecek olan prim sigortasının içeriği ise belirli limitler dahilinde yapılmaktadır. Trafik sigortasının limitleri ise duruma göre farklılıklar gösterebilir.

Fakat trafik sigortası dahilindeki limitlerin etkin şekilde kullanılabilmesi için belli prosedürlere uymanız ve kazanın meydana geldiği tarihten itibaren belirli bir süre içerisinde kazanın yetkililere bildirilmesi gereklidir. Aksi takdirde hasarınız trafik sigortası kapsamında olmasına rağmen teminat kapsamından çıkartılabilir. Araçların kaza esnasında yol açtığı hasarların karşılanabilmesi için ise belli bir zaman aşımı süresi bulunmaktadır.

Tazminat Zaman Aşımı Süresi Nedir?

Trafik kazaları neticesinde talep edilecek olan tazminatlar Karayolları ve Trafik Kanunu’ndaki yeni düzenlemeler ile birlikte, maddi hasara yol açan kazaların bildirilmesinden itibaren 2 yıldır. Bu süreyi engelleyecek herhangi bir sebep var ise süre 10 yıla kadar uzayabilir.

Yaralanma gibi ağır durumların yaşanmasında 8 yıl olan zaman aşımı süresi, ölüm ile sonuçlanan kazalar için 15 yıldır. Yaralanma ve ölüm dışında ceza yargılaması uygulanması gerekiyor ise cezalar, Ceza Kanunu’nun hükümleri ile uygulanır. Belirtilen sürelerin sona ermesi ile birlikte dava olması gerekebilir. Dava sonrasında ceza kanunlarına göre durum için farklı bir zaman aşımı süresi belirlenebilir. Sürenin uzaması tazminatlar için de aynı şekilde uygulanabilmektedir.

Trafik Sigortası

480 TL’ye Trafik Sigortası Veren Firma

  • 01.Tem.2020
  • Erhan T.
Trafik Sigortası

Araç Sigortası Neden Zorunlu?

  • 25.Eyl.2018
  • admin
Trafik Sigortası

Araç Değer Kaybı Kasko Güvencesinde mi?

  • 25.Eyl.2018
  • admin