Trafik Sigortası

Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası

26.Haz.2020 tarihinde Erhan T. yayınladı

Karayollarında son dönemde, trafik sorunları daha fazla artmaya başlamıştır. Bu durumda karayollarında denetlemelerin daha sık yapılmasını sağladı. Zorunlu trafik sigortasını yaptırmadan araç kullanmaya çalışan araç sahipleri olabiliyor. Denetleme sonrasında trafik sigortası yaptırılmadığı fark edilirse, sürücü de yaptırımlarla karşı karşıya kalıyor. Trafik sigortası yaptırmadığınız zaman ne gibi yaptırımlarla karşılaşacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Fakat zorunlu trafik sigortasını yaptırmadığınız da birçok yaptırımlarla karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır. Bunlar nedir diye bakıldığında;

  • Para cezası kesilir
  • Gecikme parası alınır
  • Trafikten men edilme durumu

Böyle bir ağır cezayla karşılaşmamak adına mutlaka zorunlu trafik sigortasını yaptırmanız gerekmektedir. Çünkü trafik sigortası, kasko sigortasında olduğu gibi isteğe bağlı değildir. Her araç sürücünün yaptırması zorunlu olan bir sigorta türüdür. Yapılmadığı taktirde de kişinin, ceza alması kaçınılmaz olur.

Trafik Sigortası İle Kasko Sigortası Arasında Farklar Neler?

En çok karıştırılan konular arasında trafik sigortası ile kasko sigortası geliyor. Her ikisinin aynı olduğunu düşünenler bile olabiliyor. Fakat her ikisi aynı sigorta kapsamını içermez. İkisinin de birbirinden farklı olduğu noktalar bulunuyor. Birbirinden ayrılan en önemli hususlardan biri de kasko sigortası isteğe bağlı olurken trafik sigortasının zorunlu olmasıdır. Hatta pek çok kişi kasko sigortasını yaptırdığından dolayı, trafik sigortasını yapmanın gerek olmadığını da düşünmektedir. Fakat sizlerde bu tarz bir düşünceye sahipseniz hataya düşmenize neden olacaktır. Trafik Kanununca; trafik sigortasını, Karayollarına çıkacak olan her araç sahibi yaptırmak zorundadır. Trafik sigortasını yaptırmadan trafiğe çıkılması yasaktır. Yasak olduğundan dolayı, böyle bir durumla karşılaşıldığında ise yaptırımlar uygulanmaktadır.

Trafik sigortasını yaptırmamanın cezası, para cezasını ödemenize neden olacaktır. Aynı zamanda trafikten men edilme gibi daha pek çok ciddi yaptırımlarla da karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden dolayı Trafik sigortasını ciddiye almalı ve yaptırmalısınız. Trafik sigortasını yaptırmak için de en uygun sigorta hizmeti sunacak olan şirketleri araştırmaya başlayabilirsiniz.

Trafik Sigortasını Yaptırmazsanız Ne Kadar Para Cezası Ödersiniz?

Her yıl trafik sigortası para cezasında bir zam geliyor. 2017 yılı para cezası 96 TL olurken, 2018 yılında 108 TL ve geçen yılda 108 TL olarak uygulanmaya da devam edilmiştir. Fakat 15 gün içerisinde para cezasını peşin olarak ödeyen kişiler, %25, indirimden de yararlanma şansına sahip olacaktır. Böylece ödeyecekleri tutar ise 81 TL olacaktır. Fakat trafik sigortası yaptırmamanız para cezasıyla sınırlı değildir. Aynı zamanda araç sahibi hasarsızlık indiriminden kesinlikle yararlanamıyor. Trafik sigortası yaptırmaması direkt olarak siciline yansımış oluyor. Hiçbir indirimden de yararlanamayacak duruma gelmiş oluyor.  Bir de poliçenizi her ne kadar bir sonraki sene zamanında yenilemiş olsanız bile % 5 oranında her yıl poliçenize gecikme zammı da uygulanmaktadır. Bu durumda sizlerin her yıl zamlı bir şekilde sigortanızı yeniletmenize neden oluyor.

Trafik Sigortası Yaptırmazsanız Trafikten Men Edilirsiniz

Zorunlu trafik sigortasını kesinlikle hafife almamanız gerekiyor. Çünkü zorunlu trafik sigortasını yapmazsanız, trafikten men edilme durumuyla da karşılaşmış olursunuz. Araç sigortası yapılmamış olan araçlar, yetkili ekipler tarafından yakalandığı yerde çekici ile otoparka götürülmektedir. Aracınız trafikten men edildiğinden dolayı kullanamaz hale gelirsiniz. Aracını almak isteyen kişiler hem çekici masraflarını hem de gecikme zamlı şekilde araç sigortasını ödemek zorunda kalıyor. Böylelikle normal şartlarda trafik sigortasına ödemeniz gereken tutar daha az olurken, yaptırmadığınız zaman ödeyeceğiniz tutar da ikiye katlanmış oluyor.  Hem size ayrı bir uğraş çıkarken hem de maddi külfeti daha fazla olacaktır. Bu sebepten dolayı trafik sigortanızı geciktirmeden ödemeniz en mantıklı çözüm yoludur.

Trafik Sigortası

Trafik Sigortası Sorgulama 2019

  • 16.Haz.2019
  • Erhan T.
Trafik Sigortası

En Uygun ve Ekonomik Trafik Sigortası Teklifi Al

  • 20.Haz.2020
  • Erhan T.
Bilgi Bankası

Araç Sigorta Poliçeleri El Değiştirir mi?

  • 25.Eyl.2018
  • admin