Notice: Undefined index: HTTP_REFERER in /home/trafiks5/public_html/wp-content/themes/sigortatheme/sigortatheme.theme#archive on line 43
Bilgi Bankası

Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur?

30.May.2020 tarihinde Erhan T. yayınladı

Trafik kurallarına uymayan araç sahipleri trafik cezalarıyla karşılaşmaktadır. Haliyle trafik cezası ödenmezse ne olur sorusu da her zaman merak edilen konular arasında yerini almıştır. Öncelikle trafik cezası geldiği zaman belirli bir ödeme süresi bulunmaktadır. Ayrıca erken ödeme kapsamında cezanın bir miktarı düşürülerek hesaplanır ve araç sahipleriyle paylaşılır. Herhangi bir trafik cezasında 30 günlük bir sürede cezanın araç sahiplerine ulaşması gerekir. Bu yüzden cezanın gelmesiyle beraber ilk 1 aylık sürede cezayı ödemeniz önemlidir. Alternatif olarak ilk 15 gün içinde cezanın ödenmesi durumunda yüzde 25 indirim sunulacağı da unutulmamalıdır. Yine ilk 15 gün içinde yüksek tutarlı cezalar için 4 taksit imkanı da bulunmaktadır.

Trafik Cezasını Ödemesem Ne Olur?

Günümüzdeki araç sahipleri trafik cezası ödenmezse ne olur sorusunun yanıtları araştırırken bu konuda en doğru bilgiyi sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Eğer cezanın tarafınıza ulaşması halinde ilk 1 aylık (30) dönem içinde cezayı ödemezseniz her ay için yüzde 5 faiz uygulanmaktadır. Ayrıca ödenmeyen trafik cezalarında indirim ve taksit imkanı da sunulmaz. Faizli tutarların da bir süre ödenmemesi halinde maaş icra işlemleri de başlar. Bu yüzden trafik cezalarının zamanından önce ödenmesi her zaman önemlidir.

Trafik Cezalı Aracı Satarak Cezadan Kurtulabilir miyim?

Çoğu zaman araca yazılan trafik cezaları nedeniyle aracın satılarak cezadan kurtulmanın mümkün olduğu düşünülmektedir. Fakat araç borcu ödenmeden satış işlemleri başlatılamaz. Haliyle cezaların faiziyle beraber ödenmesi gerekecektir. Buna ek olarak sisteme bazen trafik cezaları geç düşebilir fakat satış sırasında bu durumun kontrol edilmesi yararınıza olacaktır.

Trafik Cezasında Zaman Aşımı ve Taksitlendirme

Trafik cezalarının yasal ödenme süresi 1 ay yani 30 gün olarak belirlenmiştir. Cezanın araç sahibine tebliğ edilmesinden sonra ödenmemesi halinde zaman aşımı devreye girer. Zaman aşımıyla beraber yukarıda da belirtildiği üzere aylık yüzde 5 oranında faiz uygulanır. Ancak faiz, cezanın ilk alındığı rakama değil, bir önceki ayın miktarına göre hesaplanarak artmaktadır.

Trafik cezası ödenmezse ne olur sorusunun yanıtları bu şekildedir. Araç sahileri ayrıca taksitlendirme süreciyle ilgili de araştırma yapmaktadır. Aracın plakasına yazılan cezayı 15 gün içinde ödemek isteyenler %25 indirimle beraber 30 güne kadar 4 taksitle ödeme yapabilir. Bu süreci vergi daireleri yönetmektedir.

Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sürücüler plakaya yazılan trafik cezası sorgulamak için 2 farklı yönteme başvurabilir. İlk olarak egm.gov.tr adresinden ceza sorgulama yapılabilir. Bu işlem için;

  • Üst menüden sırasıyla işlemler – trafik cezası ve otopark sorgulama sayfasına ulaşılır.
  • Daha sonra ad, soy ad, TC kimlik numarası ve doğum yılı girilir.
  • Ardından ‘doğrula’ butonuna basılır.

EGM’nin sitesinde bu işlemleri yaparak var olan trafik cezalarının detayına anında ulaşabilirsiniz.

Trafik cezası sorgulamak için e-Devlet sistemini de kullanabilirsiniz. Turkiye.gov.tr adresinden sisteme giriş yaptıktan sonra sırasıyla kurumlar – Emniyet Genel Müdürlüğü – araç plakasına yazılan ceza sorgulama sayfalarına ulaşın. Bu sayfada da trafik cezasının olup olmadığı tüm detaylarıyla kontrol edebilirsiniz.

Trafik Cezası Nedenleri

Trafik cezaları pek çok nedenden ötürü yazılabilir. Alkollü araç kullanmak, park ihlali yapmak, hız sınırını aşmak ve kırmızı ışıkta geçmek gibi farklı sebeplerden dolayı plakaya yazılan trafik cezaları ayrıca muayenesiz araçlar için de geçerlidir. Bu gibi durumlarda farklı fiyatlandırma seçenekleri devreye girer. Örneğin hız sınırı için yazılan cezalar 180 TL’den başlayabilirken, alkollü araç kullanmanın cezası çok daha yüksek uygulanmaktadır. Sonuç olarak trafik cezası ödenmezse ne olur gibi soruların yanıtlarını araştırırken hangi durumlardan dolayı ceza yazılacağının ve yazılacak ceza miktarının güncel rakamlarının bilinmesinde fayda var.

Bilgi Bankası

Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur?

  • 30.May.2020
  • Erhan T.
Bilgi Bankası

Zorunlu Deprem Sigortası Teminatları Nelerdir?

  • 25.Haz.2019
  • Erhan T.
Bilgi Bankası

Özel Sağlık Sigortasının Faydaları

  • 24.Haz.2019
  • Erhan T.